Medycyna estetyczna: tel. 791408840

Osocze

Co to jest osocze bogatopłytkowe (PRP)?

Osocze bogatopłytkowe (z ang. PRP : Platelet Rich Plasma) to preparat krwiopochodny składający się ze stężonej zawiesiny płytek krwi zawieszonych w osoczu krwi obwodowej.
Osocze bogatopłytkowe nie wywołuje reakcji alergicznych, ponieważ pochodzi z własnej krwi pacjenta.

Bezpośrednio przed zabiegiem pobiera się od pacjenta 8-16 ml krwi żylnej.
Pobrana krew jest następnie dokładnie odwirowana, wskutek czego od osocza zawierającego trombocyty (płytki krwi), zostają oddzielone krwinki czerwone i krwinki białe.

Do otrzymanego PRP (ok 4-6 ml) dodaje się specjalny odczynnik, który aktywuje płytki krwi do produkcji czynników wzrostu: TGF-β1, TGF-β2, PDGF , EGF i VEGF.

Osocze bogatopłytkowe w swoim składzie zawiera także białka adhezyjne, m.in. fibrynę oraz fibronektynę, jak również substancje takie jak witaminy rozpuszczalne w tłuszczach: A, D, E, i K, sole mineralne, kwasy tłuszczowe oraz niektóre hormony.

Tak przygotowany preparat pobiera się do strzykawki, a następnie może być on podany w postaci iniekcji.

PRP pierwszy raz zostało użyte w 1978r., jednak na szeroką skalę wykorzystuje się je w medycynie estetycznej od 2004r.

 

botox

 

Mechanizm działania osocza bogatopłytkowego?

Wspomniane wyżej czynniki wzrostu pobudzają komórki macierzyste do podziałów oraz wspomagają proces tworzenia nowych naczyń krwionośnych , co przyspiesza proces regeneracji. Ponadto substancje te pobudzają fibroblasty do produkcji macierzy pozakomórkowej i wchodzącego w jej skład kolagenu. Jest to silny bodziec dla produkcji własnego kolagenu przez skóre Pacjenta, któremu podano osocze bogatopłytkowe.

W przebiegu procesu starzenia kolagen jest produkowany w znacznie mniejszej ilości, co sprawia, że skóra traci swoją elastyczność i odpowiednie napięcie. W ten sposób powstają zmarszczki.

Osocze bogatopłytkowe ma potwierdzone skuteczne działanie w odmładzaniu skóry. Przywraca jej młodzieńczy wygląd, silnie nawilża, przyspiesza regenerację tkanek oraz gojenia ran.

Zastosowanie osocza bogatopłytkowego w medycynie estetycznej i innych dziedzinach medycyny

Osocze bogatopłytkowe stosuje się w takich dziedzinach, jak:

Medycyna estetyczna
– poprawia kolorytu skóry, usuwanie przebarwień skórnych,
– wypełnienie zmarszczek- czyli tzw. wampirzy lifting- wszechstronne zastosowanie w rewitalizacji, ujędrnianiu, odświeżeniu, nawilżeniu i zagęszczeniu skóry. Zabieg zalecany również u osób, u których zastosowanie kwasu hialuronowego czy toksyny botulinowej jest przeciwwskazane z przyczyn zdrowotnych lub z powodu uczulenia na składniki tych preparatów,
– odmłodzenie, odżywienie, nawilżenie, dotlenienie oraz nadanie sprężystości skórze twarzy, szyi, dekoltu, dłoni oraz skórze wokół oczu,
– leczenie łysienia (w tym łysienia plackowatego)- daje poprawę kondycji włosa i zwiększenie ich gęstości,
– poprawa napięcia skóry powiek,
– usuwanie cieni pod oczami,
– zmniejszenie wielkości blizn (np. potrądzikowych, czy po oparzeniach), usuwanie rozstępów.

Medycyna sportowa, ortopedia i traumatologia, chirurgia rekonstrukcyjna
– zmiany zapalne ścięgna Achillesa lub kości,
– zaburzenia zrostu kości (stawy rzekome),
– uszkodzenia mięśni, więzadeł, chrząstek stawowych i ścięgien,
– ostrogi piętowe,
– łokieć tenisisty,
– łokieć golfisty,
– kolano skoczka,
– urazy i uszkodzenia stawów (w tym choroba zwyrodnieniowa stawów, np. biodrowych, kolanowych, czy łokciowych) i zmiany przeciążeniowe.
– przyspieszenie gojenia się ran oraz owrzodzeń troficznych

Stomatologia – osocze bogatopłytkowe służy do regeneracji i gojenia tkanek przyzębia

Osocze bogatopłytkowe - zalety

Szczególną zaletą osocza bogatopłytkowego jest to, że jest to własna tkanaka Pacjenta. Zastosowanie preparatu z własnego ososcza jest wyjątkowo bezpiecznym zabiegiem.
Osocze bogatopłytkowe (PRP) znajduje zastosowanie szczególnie u alergików oraz osób, dla których istotne jest użycie wyłącznie naturalnych metod.
Pacjenci, którzy nie są przekonani do zabiegów medycyny estetycznej takich jak wypwłnianie kwasem hialuronowym, czy botox, chętnie korzystaja z zabiegów z użyciem osocza, właśnie ze wzglądu na to, że to praparat “własny”.

PRP poza zastowaniem w medyynie estetycznej w wypełnianiu i odświeżaniu skóry twarzy ma również zastosowanie u pacjentów z problemem łysienia (zarówno u mężczyzn, jak i kobiet) gdzie użycie osocza bogatopłytkowego jest leczeniem z wyboru.

Jak wygląda zabieg i kiedy oczekiwać efektów

Pacjentowi pobierana jest krew. Nastepnie probówkę/ki umieszcza się w specjalnej wirówce i krew jest poddawana wirowaniu.
Dzięki temu procesowi krew w probówce rozdziela się na warstwy poszczególnych elementow (osocze, płytki krwi i czerwone krwinki).
Pomiędzy czerwonymi krwinkami i osoczem jest warstwa osocza bogatego w płytki – to właśnie ta warstwa jest najbardziej wartościowa dla celów leczniczych.

W następnym etapie osocze bogatopłytkowe pobierane jest do specjalnej probówki, w dalszym etapie do strzykawki i w ciągu kilku minut podawane jest przez lekarza, w znieczuleniu miejscowym, w postaci licznych płytkich iniekcji.

Osocze podawane jest punktowo, lekarz nakłuwa skórę płytko i w małych odstępach (tzw. mezoterapia) lub liniowo, nakłuwając skórę wzdłuż przebiegu zmarszczek. W zależności od wskazań do zabiegu, podanie PRP należy powtórzyć 2-5 razy.

Efekty po podaniu osocza w obrębie skóry – wypełnienie drobnych zmarszczek, zagęszczenie skóry, nadanie sprężystości i nawilżenie uzyskuje się już po ok. 2 tyg. od pierwszego podania.
Po zabiegu skórę powinno się smarować preparatami ochronnymi z filtrem UV, pić dużo wody, unikać drapania okolicy, w której dokonano iniekcji, nadmiernego wysiłku fizycznego sauny, a także kąpieli w gorącej wodzie oraz nie zażywać niesteroidowych leków przeciwzapalnych przez 7 dni.

Efekty zagęszczenia włosów widać już po 2 zabiegu.

Przeciwskazania do zabiegu z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego

– choroby krwi (sepsa, zespół dysfunkcji płytek, ciężka trombocytopenia, niedobory fibrynogenu),
– nowotwory (w trakcie lub krótko po leczeniu onkologicznym),
– ciąża i laktacja,
– przyjmowanie antykoagulantów i NLPZ (np. aspiryny),
– przewlekłe choroby wątroby,
– ostre, jak i przewlekłe zakażenia (w tym czynna opryszczka, ropne zmiany skórne).

Powikłania po zabiegu z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego

Osocze bogatopłytkowe to preparat autologiczny, tzn. do zabiegu wykorzystywana jest własna krew pacjenta. Metoda jest bardzo bezpieczna, nie ma ryzyka ciężkich powikłań, reakcji alergicznych, nietolerancji składników PRP, czy narażenia na zakażenie HIV lub HCV.
Podczas zabiegu może być odczuwany jedynie lekki dyskomfort związany z ukłuciami igły. Po zabiegu może utrzymywac sie niewielkie zaczerwienienie w miajscach po wkłuciach oraz nieznaczny obrzęk.
Jest to jeden z najbezpieczniejszy zabiegów z zakresu oferowanych przez medycynę estetyczną.