Medycyna estetyczna: tel. 791408840

Kwas hialuronowy

Co to jest kwas hialuronowy i hialuronian sodu?


Kwas hialuronowy jest cząsteczką należącą do rodziny glikozaminoglikanów (GAG), których struktura opiera się na powtarzających się jednostkach disacharydowych kwasu D-glukuronowego i N-acetylo-glukozaminy, połączonych za pomocą wiązań β-1,4 i β-1,3-glikozydowych.

Kwas hialuronowy został odkryty w latach 30. dwudziestego wieku przez Karla Meyera i Johna Palmera, którzy wyizolowali go z bydlęcej soczewki oka.

W naturalnej formie, w postaci hialuronianu sodu, kwas hialuronowy jest obecny we wszystkich komórkach ciała ludzkiego i w płynach ustrojowych.

Kwas hialuronowy w dużej ilości występuje w powierzchownych warstwach skóry, filmie łzowym, ciele szklistym oka oraz w stawach.

kwas hialuronowy poznan

Powszechne występowanie kwasu hialuronowego w ludzkim organizmie sprawia, że możliwości jego stosowanie w medycynie są bardzo szerokie. Kwas hialuronowy znajduje zastosowanie w dziedzinach kosmetologii i medycyny estetycznej, okulistyki, jak również medycyny regeneracyjnej i ortopedii.

Zastosowanie kwasu hialuronowego w medycynie estetycznej


Zabiegi z kwasem hialuronowym mają zastosowanie w:
– redukcji zmarszczek statycznych (w przeciwieństwie do zmarszczek mimicznych, do redukcji których stosuje się botoks),
– korekcji rysów twarzy,
– modyfikacji kształtu podbródka,
– zmniejszaniu zmarszczek fałdów nosowo-wargowych,
– zwiększeniu elastyczności i nawilżeniu skóry,
– redukcji cieni pod oczami,
– powiększaniu ust,
– i wielu innych.

kwas hialuronowy poznan

Kwas hialuronowy ma wiele zastosowań w różnych dziedzinach medycyny i kosmetologii.
W medycynie estetycznej i kosmetologii kwas hialuronowy używa się w celu odmłodzenia skóry i najczęściej stosuje się go w formie zastrzyków.

Iniekcje z kwasu hialuronowego wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, za pomocą igły.
Warto dodać, że zabiegi te może wykonywać jedynie lekarz, a efekty utrzymują się średnio od 6 do 15 miesięcy.

Kosmetyki zawierające w swoim składzie kwas hialuronowy w porównaniu z tymi zawierającymi kolagen, są bardziej efektywne w działaniu na skórę właściwą, która po ich zastosowaniu staje się wyraźnie elastyczniejsza.

kwas hialuronowy poznan

Właściwości i zastosowanie kwasu hialuronowego


Kwas hialuronowy to substancja o wielu wyjątkowych właściwościach.
Oto niektóre z nich.

Właściwości hydrofilowe. Główną funkcją kwasu hialuronowego w organizmie ludzkim jest wiązanie i gromadzenie wody (pojedyncza cząsteczka jest zdolna do związania 250 cząsteczek wody, co znaczy, że wiąże 4000 razy więcej wody niż sama waży!), co pozwala na nawilżenie głębokich warstw skóry. Dzięki temu, komórki mogą utrzymywać na stałym poziomie swoje uwodnienie i elastyczność.

Właściwości odmładzające. Wiele kremów posiada w swoim składzie kwas hialuronowy z racji jego zdolności regenerujących. Wymiana komórek na nowe jest podstawowym mechanizmem w walce przeciw starzeniu się skóry, a to właśnie kwas hialuronowy bierze udział w dwóch głównych procesach życiowych komórek: podziałach i proliferacji.

Właściwości ochronne. Hialuronian sodu przyczynia się do eliminacji wolnych rodników, poprawiając stan skóry i chroniąc ją przed promieniami ultrafioletowymi. Niektóre kosmetyki do opalania zawierają niewielką ilość kwasu hialuronowego usieciowanego, który pomaga w zachowaniu odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry narażonej na długie okresy przebywania na słońcu, jednocześnie chroniąc ją przed ewentualnymi zmianami w materiale genetycznym komórek (DNA i RNA) pod wpływem promieni UV.

Naprawa uszkodzeń tkankowych. Właściwość kwasu hialuronowego wykorzystywana zarówno w medycynie estetycznej, jak i ortopedii. Kwas hialuronowy jest obecny w skórze właściwej jak i stawach, przez co stosuje się go jako wypełniacz zmarszczek oraz w celu regeneracji stawów u pacjentów z osteoporozą.

Amortyzacja uderzeń. Hialuronian sodu obecny w mazi stawowej redukuje tarcie pomiędzy kośćmi, poprawiając ruchomość w obrębie stawów.

Rola strukturalna w chrząstkach

Stymulacja komórek do produkcji kolagenu

Wzmocnienie ścięgien i więzadeł

Czy są różne rodzaje kwasu hialuronowego?


W medycynie stosujemy dwie formy kwasu hialuronowego:

Kwas hialuronowy usieciowany – powstaje na skutek modyfikacji chemicznej, tzn. połączenia ze sobą pojedynczych cząsteczek kwasu hialuronowego w cząsteczki o większych wymiarach, co sprawia, że tak powstałe molekuły są znacznie trwalsze i po dłuższym czasie ulegają rozłożeniu, pozostają w tkankach w niezmienionej formie nawet do około roku (średnio od 6 do 18 miesięcy).
Tak przetworzony kwas hialuronowy traci w pewnym stopniu swoje zdolności do wiązania wody, a tym samym traci również właściwości nawilżające. Usieciowany hialuronian znacznie lepiej sprawdzi się więc w formie wypełniacza.

Kwas hialuronowy nieusieciowany – cząsteczka hialuronianu w formie niezmienionej, to znaczy takiej, w jakiej występuje w tkankach organizmu ludzkiego. Jak można się domyślić, nie traci ona swoich właściwości hydrofilnych, przez co doskonale wiąże wodę i jest stosowana w preparatach nawilżających. Forma nieusieciowana kwasu hialuronowego rozkłada się dużo szybciej od formy opisanej wcześniej, co sprawia, że efekt zabiegu jest krótkotrwały, a sam zabieg powinien być stosunkowo często powtarzany .

Zastosowanie kwasu hialuronowego w medycynie


W ortopedii kwas hialuronowy znajduje zastosowanie u pacjentów cierpiących na osteoporozę, chorobę zwyrodnieniową stawów i w trakcie rehabilitacji po urazach. W chorobach tych dochodzi do spadku ilości i pogorszenia jakości kwasu hialuronowego zawartego w płynie maziowym, na skutek czego pojawiają się dolegliwości bólowe oraz zaburzenia czynnościowe danego stawu. Szczególnie w przypadkach, które dotyczą zmian w stawie kolanowym, dokonuje się iniekcji roztworu soli kwasu hialuronowego podczas zabiegu zwanego wiskosuplementacją.
Dzięki wiskosuplementacji, smaruje się strefę dotkniętą chorobą: kwas hialuronowy nawilża powierzchnie chrząstek stawowych oraz zmniejsza tarcie , przywraca właściwości wiskoelastyczne płynu maziowego, nadając mu odpowiednią lepkość i sprężystość oraz amortyzuje wstrząsy. Chociaż nie jest to do końca udowodnione, niektórzy badacze naukowi uważają, że wiskosuplementacja może opóźnić w czasie rozwój osteoporozy. Natomiast pewnym jest to, że zabieg taki w sposób długofalowy zmniejsza ból, oraz poprawia zakres ruchomości stawów. Efekt taki trwa do około 1 roku po zabiegu.

W okulistyce kwas hialuronowy znajduje zastosowanie w leczeniu operacyjnym zaćmy, gdzie wstrzykiwany jest wewnątrzgałkowo w postaci płynu lub żelu (nazywanych okulistycznymi środkami wiskochirurgicznymi).
Właściwości wiskoelastyczne hialuronianu sodu (wysoki stopień lepkości w fizjologicznym pH), a także zdolność do wiązania wody sprawiają, że skutecznie stabilizuje on film łzowy, a ponadto łagodzi podrażnienia oraz chroni rogówkę przed wysychaniem. W związku z tym stosowany jest w postaci kropel do oczu (tzw. preparatów sztucznych łez) w leczeniu zespołu suchego oka oraz jako składnik płynów do pielęgnacji soczewek kontaktowych.

W laryngologii kwas hialuronowy służy do regeneracji strun głosowych oraz błony bębenkowej (po jej perforacji).

W ginekologii oraz proktologii hialuronian sody wykorzystuje się w leczeniu stanów zapalnych oraz po zabiegach operacyjnych czy po porodzie. Kwas hialuronowy nawilża, przyspiesza gojenie oraz regenerację tkanek w obrębie pochwy, jak również odbytu i odbytnicy.

Powikłania po zastosowaniu kwasu hialuronowego


Skutki niepożądane po iniekcji kwasu hialuronowego. Zwykle przejsciowe, samoustepujące.

Najczęstsze działania niepożądane:
– obrzęk w miejscu podania,
– świąd,
– uczucie zimna lub pieczenia,
– zaczerwienienie,
– zaburzenia czucia,
– reakcje alergiczne,
– odbarwienie skóry w miejscu podania,
– infekcja skóry,
– martwica skóry,
– ból mięśni i trudności w poruszaniu się (po iniekcji dostawowej),

Do rzadkich reakcji niepożądanych należą:
– ból w klatce piersiowej,
– senność, zawroty głowy,

Opisywano również przypadki ślepoty po dotętniczym podaniu usieciowanego kwasu hialuronowego przy zabiegach medycyny estetycznej – wyjątkowa rzadkie, bardzo poważne działanie niepożądane.

Przeciwskazania do iniekcji kwasu hialuronowego


Przeciwskazania:
– ciąża i okres karmienia piersią,
– opryszczka (aktywny proces),
– trądzik,
– alergia na kwas hialuronowy lub inny składnik preparatu,
– choroby autoimmunologiczne,
– aktywna choroba nowotworowa i leczenie przeciwnowotworowe,
– skłonność do powstawania bliznowców (keloidów),
– stan zapalny skóry.

Przed przeprowadzeniem zabiegu należy zaprzestać palenia papierosów (na ok 6 tygodni przed iniekcją), ponieważ wpływa istotnie na skrócenie trwałości efektów zabiegu (inne czynniki osłabiające skuteczność leczenia kwasem hialuronowym to np. niewłaściwe odżywianie i intensywne opalanie się).